Kuvassa nainen Alma hymyilee kameralle.
Málagan kaupungissa asuva Alma Ulvelin on Olé-lehtien pitkäaikainen art director.

Uusi podcast tuo aurinkoa arkeen

Olé-lehtien art director Alma Ulvelin kertoo elämästään ja integroitumisestaan Espanjaan uudessa podcastissa.

18 vuotta Espanjassa asunut Alma Ulvelin tarjoaa juuri ilmestyneessä Arkea ja aurinkoa -podcastissaan inspiroivan ja omakohtaisen kurkistuksen suomalaisen elämään Espanjassa.

Podcastin ensimmäinen jakso, Málagan espanjalaisin suomalainen, avaa Ulvelinin elämän taustoja ja syitä siihen, miksi hän aikoinaan jätti Helsingin taakseen ja asettui pysyvästi Aurinkorannikolle.

Jakso pureutuu syihin, tunnelmiin ja yksinäisyyteenkin – vai oliko se sittenkin itsenäisyyttä? Kuulijat pääsevät Alman matkaan vuosien taa, marraskuiselle Helsingin Bulevardille, missä elämänmuutos varmistui.

Arkea ja aurinkoa -podcast jakaa omakohtaisia arkikokemuksia ja puntaroi suomalaisuutta sekä espanjalaisuutta. Se tarjoaa sekä samaistumispintaa että näkökulmia niille, jotka ovat muuttoaikeissa, vasta haaveilevat elämästä Espanjassa tai ovat ylipäätänsä kiinnostuneita kulttuurien kohtaamisesta.

Arkea ja aurinkoa lupaa inspiroivia tarinoiden lisäksi käytännön vinkkejä uuteen maahan sopeutumiseen. Podcast on reissukaveri kaikille jo tienpäällä oleville ja ripaus valoa niille, jotka haluavat edes sen auringon pilkahduksen omaan arkeensa.

Uusi jakso ilmestyy viikoittain, ja podcastia voi kuunnella Spotifyssa ja Apple Podcastissa.

Alma Ulvelin on työskennellyt Olé-lehden ja aiemman SE-lehden art directorina 12 vuoden ajan.

Teksti Katja Enarvi, kuva Arkea ja aurinkoa -podcast

Artikkeli on julkaistu Olé Sanomat -lehdessä 420/2025. Voit lukea ilmaiseksi sekä tuoreita, että aiemmin ilmestyneitä Olé Sanomat -digilehtiä täällä.

Tutustu Ravintola Levantoon – pinsaa, hyvää fiilistä ja suomalaisuutta Fuengirolassa. Lue lisää täältä!