Joogaopettaja pitää tuntia
Strand Wellness tarjoaa viikottaisia jooga- ja pilatestunteja Marbellan Puerto Banúksessa.

Strand Wellness, hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä

Strand Wellness on vasta perustettu hyvinvointikonsepti, jossa kiinteistönvälitystoimisto tarjoaa asuntojen lisäksi myös matalan kynnyksen viikoittaisia jooga- ja pilatestunteja Marbellan Puerto Banúsissa.

Moni haaveilee elämästä Espanjan auringossa – rauhallisemmasta arjesta, paremmasta elämänlaadusta ja stressittömämmästä elämäntyylistä. Kun uusi koti Aurinkorannikolta löytyy, alkaa myös uusien rutiinien rakentaminen: missä on paras ruokakauppa, mistä löytyy kivoin lenkkipolku tai kiinnostavimmat kulttuuritapahtumat? Mistä löytää uusia ystäviä, minne mennä lounaalle? Kysymyksiä riittää – ja vastauksia etsitään yksi kerrallaan uuden arjen keskellä.

Strand Properties on suomalaisomisteinen kiinteistönvälitystoimisto, joka haluaa tukea tätä muutosta enemmän kuin vain asuntojen kautta. Yrityksen tavoitteena on rakentaa yhteisöä, jossa ihmiset voivat hyvin ja löytävät toisensa.

– Meille on tärkeää, että asiakkaamme eivät jää yksin muuton jälkeen. Haluamme yhdistää ihmisiä, jotka jakavat saman unelman, kertoo Strand Propertiesin perustaja Sirena Kiviranta.

Tämän ajatuksen pohjalta syntyi toukokuussa käynnistynyt Strand Wellness – uusi hyvinvointikonsepti, joka tuo yhteen sekä paikallisia asukkaita että uusia tulokkaita.

Espanjaan muutto merkitsee muutakin kuin vain kotia uussa maassa – se on uudenlaisen elämän ja rutiinien alku.

Joogaa ja pilatesta Marbellan Puerto Banúksessa

Strand Wellnessin käynnistymisen myötä yritys järjestää Puerto Banúsin toimistolla joka tiistaiaamu jooga- ja pilatestunteja. Tunnit ovat matalan kynnyksen tapa pysähtyä, hengähtää ja huoltaa omaa hyvinvointiaan.

Jooga ja pilates ovat lempeitä, mutta tehokkaita liikuntamuotoja, jotka tukevat sekä kehoa että mieltä. Ne parantavat liikkuvuutta, kehittävät lihaskuntoa ja vahvistavat keskivartalon tukea. Samalla hengitykseen keskittyminen rauhoittaa hermostoa ja vähentää stressiä, mikä on tunnetusti yksi kuormittavimmista tekijöistä nykypäivänä. Säännöllinen harjoittelu parantaa ryhtiä tuoden myös arkeen lempeää rytmiä. Parasta on se, että jooga ja pilates sopivat lähes kaikille – ikään tai lähtötasoon katsomatta.

– Hyvinvoinnista huolehtiminen lisää onnellisuutta, ja harjoituksen jakaminen muiden kanssa tekee siitä vielä merkityksellisempää, kertoo joogaohjaaja Riikka Siltasaari.

Riikka on suomalainen, pitkään Ranskassa ja Espanjassa asunut personal trainer, liikuntatieteiden ja joogan opettaja sekä ayurvedisen elämäntavan, ravitsemuksen ja hieronnan terapeutti. Hän on työskennellyt alalla yli 25 vuoden ajan tuoden energiaa ja hyvinvointia asiakkailleen. Hän ymmärtää syvällisesti kehon muutoksia sekä tarpeita, ja hänen tavoitteenaan onkin tukea asiakkaitaan kokonaisvaltaisesti. Riikan yksilöllinen, lempeä ja myötätuntoinen lähestymistapansa saavat asiakkaat tuntemaan olonsa hoivatuksi.

Harjoitukset pidetään pääsääntöisesti englanniksi, mutta Riikka puhuu myös espanjaa, ranskaa ja kotikielenään toki suomea, ja hän voi tarvittaessa ohjata yksilöllisesti näillä kielillä.

Tunnin jälkeen nautitaan tuorepuristettua mehua.

Lisätietoa tapahtumista saa Strand Propertiesin verkkosivuilta ja sosiaalisen median kanavista. Strand Properties on samaa konsernia Olé Sanomien kanssa.

  • STRAND WELLNESS
  • Tiistaisin, jooga kello 9.30–10.45 ja pilates kello 11–12.30.
  • Osoite: Avda. Playas del Duque, Edif. Málaga, 1 C, Puerto Banús, 29660 Marbella
  • Verkosta: strandproperties.com/wellness

Teksti ja kuvat: Katja Enarvi

Artikkeli on julkaistu Olé Sanomat -lehdessä 18-2025. Voit lukea ilmaiseksi sekä tuoreita että aiemmin ilmestyneitä Olé Sanomat -digilehtiä täältä.