
Mijas perustaa aasipuiston
Aasi on vaarassa kuolla lajina sukupuuttoon, sillä sen rooli vuoristokylien hyötyeläimenä on taaksejäänyttä elämää harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta. On suoranainen ihme, jos näkee aasin kantamassa kuormaa andalusialaisessa pikkukylässä nykypäivänä.
Mijas on kuuluisa sympaattisista nelijalkaisistaan, joille on ollut viime vuosina käyttöä lähinnä Mijas Pueblo -kylän matkailun eksoottisina kiertoajeluvetojuhtina burrotaxi-kyltillä varustettuna.
Jotta eläinlajin hyvinvointi ja jatkuvuus eli lisääntyminen voitaisiin turvata, Mijasin kaupunki on päättänyt perustaa mailleen Refugio del Burrito -aasipuiston, jolle on jo tehty luonnospiirrustukset ja varattu hehtaarin kokoinen rinnetontti Camino de Canteras -alueelta.
Alueelle rakennetaan muun muassa aasien kävelypolkuja ja katoksia sekä istutetaan suojapuustoa ja työstetään laidun, jolla aasit voivat käyskennellä vapaasti, tosin aidattuina. Ihmislajille tehdään alueen laitaan näköalatasanne, josta kiinnostuneet voivat seurailla aasien puolivilliä elämänmenoa. Sen yhteyteen on suunniteltu aasi-infoesitys lajin historiasta.
Teksti: Arto Ryynänen
Artikkeli on julkaistu Olé Sanomat -lehdessä 18-2025. Voit lukea ilmaiseksi sekä tuoreita että aiemmin ilmestyneitä Olé Sanomat -digilehtiä täältä.