Syyskuun Olé-lehdessä!
Syyskuun Olé-lehdessä nautimme Aurinkorannikon syksystä, löydämme Teneriffan aidomman puolen ja sukellamme Espanjan makuihin ja tarinoihin!
Kokosimme 10 hyvää syytä matkustaa Aurinkorannikolle juuri nyt. Syys–lokakuussa kesäsesonki on ohi, mutta meri on lämmin, kulttuurikausi käynnistynyt ja miellyttävä sää houkuttelee retkille sisämaan kyliin. Nappaa vinkit!
Matkaamme myös Teneriffan jylhiin maisemiin. Pohjoisen pienet kylät, mustahiekkaiset rannat ja vuoriston vaellusreitit näyttävät saaren rauhallisemman puolen.
Liisa Väisänen kertoo, mitä espanjalainen sukunimi voi paljastaa kantajastaan ja historiasta – mistä ovat peräisin esimerkiksi Cruz ja Almodóvar?
Ruokapöydässä kysymme, mikä on aitoa paellaa ja milloin lautasella on vain ”riisiä ja jotain”. Oppaanamme toimii virallinen paellalähettiläs.
Lisäksi suuntaamme katseen taivaalle. Espanja on lintuharrastajan aarreaitta. Flamingot, korppikotkat ja sadat muut lintulajit tekevät Andalusiasta kiinnostavan kohteen ympäri vuoden.
Tämä ja paljon muuta, Olé hyvä!
Jos et vielä tilaa Olé-lehteä, voit tehdä tilauksen helposti täältä – tai hankkia lehden lähimmästä irtomyyntipisteestäsi Suomesta, Aurinkorannikolta tai Costa Blancalta.
Haluatko lukea Olé-lehden heti? Lehden voi ostaa myös digitaalisena irtonumerona (8,50 €) ja lukea missä päin maailmaa tahansa. Tutustu digilehteen:
